Nova kreditna linija EBRD-a od 20 miliona eura za male biznise u BiH

Date:

Kako je rečeno, mali biznisi u Bosni i Hercegovini moći će ostvariti pogodnosti proširenog programa EBRD i EU, koji će im omogućiti pristup kreditima, podsticajnim sredstvima i tehničkoj pomoći kako bi poboljšale svoju proizvodnju, poslovanje i mogućnosti na međunarodnim tržištima.

Sredstva od 20 miliona eura osigurava EBRD za četiri partnerske komercijalne banke, UniCredit banka Banja Luka, UniCredit banka Mostar, Sparkasse banka i Intesa Sanpaolo banka, za dalje kreditiranje domaćih malih i srednjih preduzeća. Kompanije učesnice će također moći ostvariti pogodnosti tehničke pomoći kako bi pripremila projekte, kao i podsticajnih grantova u iznosu od 15% investicije, koje finansira EU.

Mala i srednja preduzeća će sredstva koristiti da poboljšaju svoje proizvodne kapacitete i procese, kao i kvalitet proizvoda i usluga kroz uvođenje EU normi u područjima poput zaštite okoliša i standarda sigurnosti i kvaliteta.

“Uvjereni smo da će ovaj novi program poboljšati pristup malih biznisa prijeko potrebnom finansiranju. Pametna kombinacija finansijskih sredstava i posvećenih savjetodavnih usluga pomoći će im da poboljšaju svoj učinak i ostvare uspjeh čak i na zahtjevnijim tržištima”, izjavio je lan Brown, šef Ureda EBRD u Bosni i Hercegovini.

Dodao je da mala  i srednja preduzeća generiraju skoro 70 posto zaposlenosti u privatnom sektoru, ali da se svakako radi o sektoru u kojem BiH mora rasti.

“Treba povećati broj privatnih firmi iako one sada čine 91 posto SME-a. To govori da broj malih kompanija treba prerasti u srednje kompanije i generalno treba raditi na rastu privatnog sektora u cjelini”, istakao Brown. Naglasio je da se SME suočavaju sa brojnim izazovima u ispunjavanju standarda EU u oblasti okoliša, kvalitete i konkurentnosti na jedinstvenom evropskom tržištu. Da bi odgovorili na te izazove dizajniran je ovaj program koji predstavlja spoj kreditnih i bespovratnih sredstava od 15 posto za pružanje tehničke besplatne pomoći.

Podsticaj u vidu povrata novca finansira se putem nacionalnih EU IPA fondova.

Nicolas Bizel, sef Odjela za pravosuđe i unutrašnje poslove Delegacije EU u BiH podsjetio je da je ovakav projekat uveden 2012. godine kao originalna platforma za njegovanje ekonomskog razvoja i pristupa finansijama namijenjenih za mala i srednja preduzeća koje generiraju ukupno 60 posto radnih mjesta u BiH.

“Da bi se izdržala povećana konkurentnost na tržištu EU, SME izuskuju podršku i mjere kako bi im se osiguralo bolje poslovno okruženje”, kazao je on, dodajući da su potrebni finansijski instrumenti i mobiliziranje investicija privatnog sektora kao što je vlasnički kapital, garancije i kreditiranje malih i srednjih preduzeća.

Da bi se saznale očekivane koristi ovog programa za BiH, onda kaže treba pogledati na rezultate prethodnog programa EBRD-a za konkurentnost malih i srednjih preduzeća. Naime, u protekle četiri godine, ovaj program je privukao gotovo pet puta već izvor finansiranja za kompanije.

“To jasno pokazuje da je pomoć Evropske unije u BiH relevantna, opipljiva i da donosi konkretnu pomoć privatnom sektoru“, istakao je Bizel.

Kada je u pitanju budućnost te podrške privatnom sektoru, ona će se fokusirati na stimuliranje regionalne konkurentnosti i izvozno orijentiranih investicija. U tom smislu, BiH se za to treba pripremiti unaprijeđujući svoje poslovno okruženje privlačenjem privatnog kapitala i ulaganjem u nove vještine i investicije malih i srednjih preduzeća.

Giovanni Vaccari, voditelj projekta, govorio je o prednostima koje se pružaju malim i srednjim preduzećima i kako će oni surađivati sa tehničkom pomoći koja se pruža.

“Radi se o programu čiji je cilj da pomogne lokalnim kompanijama da povećaju svoju konkurentnost uglavnom u tri području; zaštiti okoliša, zaštiti i sigurnost na radu i kvaliteti proizvoda”, istakao je on.

Prema njegovim riječima, kompanije su već prepoznale značaj programa i za njim je velika potražnja. ​Od novog programa koji je počeo u maju je već plasirano 7,6 miliona eura za 26 projekata.

Podsjetio je da se program zasniva na uspjehu prethodnog programa tokom «BiH-SME-CSF» tokom kojeg je plasirano također 20 miliona eura i koji je uspješno podržao veliki broj kompanija u svoj rastu. 

Jedan od korisnika je malo preduzeće Omorika – proizvođač PET ambalaže iz Doboja.  Omorika je dobila relativno mali kredit i tehničku pomoć za poboljšanje mjera za zaštitu zdravlja i zaštitu na radu, zaštitu okoline i kvaliteta proizvoda, a sve u skladu sa EU standardima.

Putem partnerskih banaka UniCredit, Sparkasse i Intesa sredstva je dobilo 60 projekata, a broj predviđenih radnih mjesta je veći od 4.000.

UniCredit je plasirala 18 kreditnih linija, Sparkasse 37 i Intesa 24. 

Glavni sektori koji su finansirani su proizvodnja plastike, betona i drveta.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Više od 7 miliona KM ulaganja u vrtiće, škole i fakultete ove godine u Starom Gradu

Ove sedmice potpisani su ugovori za postavljanje solarnih panela...

Vlada FBiH izdvaja 4,2 miliona KM za željezničku infrastrukturu, objašnjeno na šta će se utrošiti novac

Vlada FBiH usvojila je Program utroška sredstava kapitalnog transfera...

Usaglašen i raspisan međudržavni tender za rekonstrukciju mosta preko rijeke Save

Republika Hrvatska i Bosna i Hercegovina raspisale su međudržavni...

Za izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju kulturnog i graditeljskog naslijeđa 2,5 mil. KM u FBiH

Vlada Federacije BiH usvojila je Program utroška sredstava za...