Početak rada na projektu “Dejton” u Banjaluci

U Podrum sceni “Banjalučkog studentskog pozorišta“ u julu ove godine neformalna grupa NAmladiMA počela je probe za projekat „Dejton“ koji se realizuje uz podršku kroz program malih grantova USAID-ovog projekta PROBudućnost, koji provodi CRS sa partnerima.

0
137

U prethodnom periodu, pet mladih entuzijasta koji čine neformalnu grupu građana “NAmladiMA” (Jelena Stojaković, Ema Ćehajić, Anando Čenić, Vladana Savić, Rajko Marčeta), osmislilo je projekat pod nazivom “Dejton”, a koji će se realizovati u okviru programa malih grantova USAID-ovog projekta PRO-Budućnost.

Kroz zajednički kreativni rad mladih na stvaranju predstave “Dejton”, projekat ima za cilj da podstakne mlade na kreativno stvaralaštvo, promišljanje i formiranje vlastitih stavova, a ne pasivno prihvatanje “serviranih” informacija i stavova, kao i uviđanje da se kroz zajedništvo postižu najbolji i najkreativniji rezultati.

U prethodnom periodu, članovi projektnog tima prikupljali su potrebne informacije kroz istraživanje i proces učenja. Osim studenata koji će biti uključeni u sam rad na predstavi uključiće se i profesionalci iz oblasti režije, glume, izrade kostima i dizajna, odnosno profesionalci iz onih oblasti koje su neophodne da bi se izvršilo finalno oblikovanje i povezivanje predstave u jednu umjetničku cjelinu.

Ono što je interesantno je da se sama predstava neće raditi po sistemu Stanislavski, prema kojem je fokus na razvoju realnih karaktera na sceni, nego po modelu Augusta Boal-a, pozorišnog reditelja, pisaca i političara koji je  tokom pedesetih godina u Brazilu  radio je na smanjivanju diskriminacije određenih grupa, na suzbijanju opresije i rješavanju socijalnih problema putem pozorišta.

Kroz rad, učesnici/ce pojedinačno ili u grupi definišu probleme koje ih lično dotiču, a tiču se zajednice kojoj pripadaju. To mogu biti problemi njima bliskih osoba, neke manjinske grupe, ili njihovi lični problemi sa kojim se suočavaju. Nakon definisanja problema, on počinje da se postepeno iskazuje pozorišnim jezikom. Boal ističe da suština ovog metoda nije da pokaže ispravan odgovor, već da otkrije sve moguće odgovore koji se dalje mogu propitivati.

Posmatrači/ce mnogo više nauče kroz izvođenje iako je ono pomalo fiktivno, jer predstavlja simulaciju umjetničke prakse u realnosti. Kada se u realnosti nađu u situaciji koja je slična onoj koja je isprobana u teatru, u ljudima se budi želja da budu proaktivni, jer se osjećaju spremnijim i imaju više samopouzdanja prilikom rješavanja konflikta.

Tokom narednog perioda, članove neformalne grupe “NAmladiMA” očekuje rad na postavljanju same predstave i njeno premijerno izvođenje. Premijerno izvođenje predstave biće upriličeno u prostorijama Banjalučkog Studentskog pozorišta u septembru 2019. godine. O tačnom terminu izvođenja, javnost će biti blagovremeno informisana.

 (Buka)