Sabina Krivdić uspješno korača u svijetu biznisa: Kraljica likera i rakije

Date:

Iznimna odvažnost, želja za nečim drugačijim i pregršt ljubavi prema prirodi Sabinu Krivdić učinili su uspješnom mladom poduzetnicom koja danas sa svojim brendom Kraljica suvereno korača u svijetu biznisa.

Po zanimanju lektorica, koja je jedno vrijeme zaplivala i u novinarskim vodama, ova Visočanka se prije nekoliko godina otisnula u privatni biznis i otpočela proizvodnju rakije i likera, te potpuno ravnopravno, rame uz rame, stala sa svojim muškim kolegama, otvorivši prvu craft destilariju na čijem je čelu žena. Iako na prvu lektorisanje, novinarstvo i poduzetništvo i nemaju baš neku poveznicu, taj put, uvjerila nas je Sabina, itekako je smislen.

– Lektorski posao sam obavljala za lokalni portal u Visokom, a onda preuzela i ulogu novinarke. U toj ulozi imala sam mogućnost da se informišem o razvoju i mogućnostima poduzetništva, te da budem u toku sa novostima kada se radi o pogodnostima koje nudi konkretno poljoprivredna proizvodnja, koja je sada postala moje osnovno zanimanje. U sklopu nje registrovana je i destilerija, a odluku da osnujem privatni biznis donijela sam na osnovu podataka koji su mi bili dostupni kao novinarki, govori Sabina.

Pečat zanatske proizvodnje

Ni ljubav prema proizvodnji tradicionalnog bosanskohercegovačkog pića – domaće rakije – nije došla slučajno. Naša sagovornica ističe kako, nažalost, nismo ni svjesni kvalitete kvalitete sirovina i proizvoda koji nas okružuju.

– Ovo je zemlja bogata prirodnim resursima koji propadaju jer mi ne znamo cijeniti vlastita prirodna bogatstva, dok istovremeno vrednujemo tuđe. Stalno ponavljam da su rakija, ali i drugi tradicionalni proizvodi, nepravedno zapostavljeni. Rakija je jako kvalitetno piće kada se proizvodnji pristupa ispravno i kada se pridržavamo cijelog procesa. Ljubav prema ovom pozivu se javila upravo iz navedenih razloga. Sretna sam što imam priliku pokazati da možemo imati kvalitetne domaće proizvode, kaže nam i naglašava da talenat duguje porodičnoj tradiciji proizvodnje odakle nosi osnovna znanja, ali i vlastitoj znatiželji za isprobavanjem novih okusa.

Prvi proizvod koji je napravila bio je liker od maline. Imala je svoj malinjak, pa se upustila u eksperimentisanje.

– Prve reakcije su bile odlične, tako da sam odlučila cijelu priču proširiti novim proizvodima, odnosno delikatesnim i rijetkim rakijama. Sada u ponudi imam likere i rakije od maline i meda, a u pripremi su i liker i rakija od višanja. Nastojim da ponuda bude drugačija, originalna, ali istovremeno da predstavlja naše područje i uključuje samo naše sirovine, govori.

Jedina je žena u BiH koja se bavi craft destilarijom, a prednosti zanatskog tipa proizvodnje u odnosu na onaj industrijski, kako naglašava, jednake su i za proizvođača i za kupca.

– Proizvođači su najčešće zaduženi za cijeli proces proizvodnje i ako svoj posao obavljaju odgovorno i s ljubavlju, prisvajaju sve zasluge. Ako ste, kao ja, zaljubljenik u proizvodnju i svu dinamiku koju donosi, uživat ćete u svakom segmentu posla koji obavljate. S druge strane, kupci su sigurni da se radi o kvalitetnom proizvodu jer svaki craft proizvođač se maksimalno posvećuje svakoj boci koja izađe iz destilerije. Industrijska proizvodnja nema taj lični pečat i posvećenost. Industriji je najbitnija zarada i ljudi to sve više prepoznaju. Zato su male destilerije sve popularnije. A činjenica da sam jedina žena u BiH u ovoj ulozi je još jedna od prednosti jer izaziva znatiželju, govori i naglašava kako danas u poslovanju možda i nije bitno da li ste muškarac ili žena, već je važno je da ste svjesni svojih vrijednosti, važno je da stalno učite i volite to što radite, važno je da poštujete sebe i druge i da ste odgovorni u poslu koji radite.

Važne su, mišljenja je, i prilike za predstavljanje domaćih proizvođača. Naime, u regionu, ali i u BiH, u posljednjih nekoliko godina organizovano je više festivala koji su posvećeni unapređenju proizvodnje rakije, kvaliteti i edukaciji. Većina ih je takmičarskog karaktera, što omogućava proizvođačima da se pozicioniraju, ali i da eventualno od stručnih osoba saznaju gdje su napravili greške i kako da poboljšaju proizvode.

– Posebno bih istakla spremnost naših stručnjaka kao što je profesorica Nerma Spaho da pomognu sa stručne strane i omoguće nam da iz godine u godinu imamo kvalitetniju ponudu. Festivali su također dobra prilika za razmjenu iskustava sa starijim kolegama i kolegama koji dolaze iz drugih država, kaže Sabina.

Kraljevski okus

A kako ništa u ovoj priči o malom, ali uspješnom obrtu nije slučajno, tako ni naziv Kraljica nije došao “tek tako”. Kraljevskom nazivu brenda vodio je, naravno, kraljevski grad Visoko.

– Kad sam uspjela napraviti rakiju od meda, a riječ je o rakiji koja se smatra najstarijim pićem našeg podneblja, trebao mi je odgovarajući naziv koji bi objedinio više meni važnih stvari: da ukazuje na kvalitet, da je ženskog roda i da ima veze sa našom istorijom. Visoko je kraljevski grad, a kvalitetnu rakiju smatram kraljevskim užitkom.

A kraljevski užitak je itekako nagrađen. Sabina je na brojnim festivalima osvojila značajne nagrade za vrhunski kvalitet, što je itekako podstrek za dalji rad i usavršavanje.

– Nijednu nagradu ne bih izdvojila, jer svaki put kad čujete naziv svog brenda i poziv da preuzmete nagradu, trenutak je u kojem zaboravljate sve probleme na koje ste naišli, sav dug i naporan rad i jedino što osjećate je ponos, ističe za kraj naša sagovornica.

(Oslobođenje)

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Više od 7 miliona KM ulaganja u vrtiće, škole i fakultete ove godine u Starom Gradu

Ove sedmice potpisani su ugovori za postavljanje solarnih panela...

Vlada FBiH izdvaja 4,2 miliona KM za željezničku infrastrukturu, objašnjeno na šta će se utrošiti novac

Vlada FBiH usvojila je Program utroška sredstava kapitalnog transfera...

Usaglašen i raspisan međudržavni tender za rekonstrukciju mosta preko rijeke Save

Republika Hrvatska i Bosna i Hercegovina raspisale su međudržavni...

Za izgradnju, adaptaciju i rekonstrukciju kulturnog i graditeljskog naslijeđa 2,5 mil. KM u FBiH

Vlada Federacije BiH usvojila je Program utroška sredstava za...